Az agrárium XXI. századi kihívásaira reagálva 2030-ig szóló fejlesztési tervet készített a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE). A stratégia megalkotásával céljuk, hogy cselekvő egyetemként hidat képezzenek a nemzetközi tudományos élvonal és a magyar agrárközösség között annak érdekében, hogy a legkorszerűbb tudást juttassák el az ország minden szegletébe, így növelve a nemzeti versenyképességet, valamint a vidék-város közötti kohéziót is.
A MATE 2030 fejlesztési terv víziója eléréséhez 5 területre összpontosít:
1. A jövő agrárgenerációjának képzése
A jövő agrárszakembereinek a kinevelésében már most is vezető szereppel rendelkező egyetem az eddigi innovatív szemléletű, gyakorlati készségfejlesztő és interdiszciplináris képzések, személyre szabott oktatás és a tehetséges diákok célzott bevonzása mellett új irányokat jelölt ki. A további fejlődés érdekében célul tűzik ki a tanulmányi és szakmai gyakorlati cserekapcsolatok kiterjesztését a világ vezető agráregyetemeivel, hogy a hallgatók megismerhessék a globális élvonalbeli technológiákat és szakembereket. Ezt segíti a hazai és nemzetközi agrárvállalkozások képzésbe történő bevonása. További cél egy olyan vezető generáció kinevelése is, amely a fejlődés motorjaként lép be a mezőgazdaság minden ágazatába.
2. Innovatív tudásteremtés a Kárpát-medencében
Az új és kiemelt területek kutatásával, a nemzetközi kapcsolatok kiépítésével és a szakmájukban élenjáró külföldön dolgozó magyar szakemberek hazahívásával, a nemzetközi szintű szerepvállalás megerősítésével vállal szerepet az agrárkutatás utánpótlásának biztosításában, ezzel együtt pedig az agrárium megújulásában.
3. A tudásintenzív mezőgazdaság erősítése, nemzeti versenyképesség növelése
A tudásintenzív mezőgazdaság erősítését az alkalmazott digitális technológiák és mesterséges intelligencia fejlesztésével, erős ipari együttműködések létrehozásával, a régió kiemelt innovációs központjává válással célozzák meg. Több campussal rendelkező, országos lefedettségű felsőoktatási intézményként a MATE lefedi a teljes ellátási láncot, amely lehetővé teszi többek között az önellátás tudástőkéjének, valamint egy nemzetstratégiai szintű agrárinnovációs ökoszisztéma létrehozását.
4. Hatásgyakorlás a zöld jövő építésének jegyében.
A MATE 2023-ban a Times Higher Education ranglistáján felkerült a globális élelmezésért legtöbbet tevő 100 egyetem közé. A jövőben kiemelt figyelmet kívánnak fordítani az élelmiszerbiztonság és táplálkozás javítására, valamint a fenntartható mezőgazdaság kialakítására és működtetésére.
5. Az agrárközösség összefogása, vidék- város közötti kohézió elősegítése
A MATE célul tűzi ki, hogy a társadalom minél több szereplője fogjon össze a vidéki régiók versenyképességének és megtartó erejének növeléséért, a hazai termőföldek védelméért, a fenntartható mezőgazdaság, valamint a környezeti egyensúly megteremtéséért. Mindebben a tudásátadással, az élvonalbeli technológiák becsatornázásával, a továbbképzési lehetőség biztosításával, a képzésekben résztvevő hallgatók utánkövetésével, az agrárium népszerűsítésével és a benne rejlő lehetőségek tudatosításával vállal szerepet a hazai agrárközösség megszervezésében.
A MATE 2030 stratégia keretében kijelölt munka már az egyetem 2021. február 1-jei megalakulásával megkezdődött. A képzési kínálat megújításával, valamint az oktatási-kutatási infrastruktúra fejlesztésével néhány célkitűzést már sikerült megvalósítani.
Bővebb információ a következő linken érhető el: https://uni-mate.hu/mate-2030
NAK Szakképzés