A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a 2023/2024-es tanévben 21 agrárszakmában hirdetett meg szakmai tanulmányi versenyeket, amelyekre több, mint 600 tanuló jelentkezett az ország szakképző intézményeiből. A Szakma Kiváló Tanulója Versenyek és az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyek döntőinek 1-3. helyezettjei kihirdetésére a Szakma Sztár Fesztivál záróceremóniáján került sor április végén, ahol összesen 63 versenyző vehette át megérdemelt díját az élelmiszeripar, a mezőgazdaság, valamint a környezetvédelem területén. A versenyek ünnepélyes lezárásaként az agrárszakmák kiváló tanulóit és felkészítő tanáraikat augusztus 27-én a Parlamentben köszöntötte Jakab István, a Magyar Országgyűlés alelnöke, és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke.
Jakab István házigazdaként arról beszélt, hogy a Parlament mindig nyitva áll a fiatalok előtt, és ebben az épületben minden olyan döntést meghoztak és meghoznak, ami az ifjúság felkészítését segíti. Beszédében kiemelte, hogy a világ változásaihoz, társadalmi, gazdasági átalakulásaihoz igazodni kell, mint ahogy a klímaváltozáshoz is alkalmazkodni kell, ehhez pedig felkészült, profi, nagy tudással és innovatív készséggel rendelkező fiatalokra van szükség.
Az ünnepségen köszöntőt mondott Süle Katalin, a NAK általános agrárgazdasági ügyekért felelős alelnöke, Pölöskei Gáborné, a Kulturális és Innovációs Minisztérium szakképzésért felelős helyettes államtitkára, Bagdán Boglárka, az Agrárminisztérium duális agrárszakképzés fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa és Székely Erika, a NAK szakképzési és szaktanácsadási igazgatója.
Süle Katalin köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a magyar tehetség világszinten is kiemelkedő, ezt most a verseny résztvevői választott szakmájukban bizonyították is. Elmondta, hogy a versenyzők által képviselt 21 szakma mind fontos, hisz mindegyik hozzájárul az ország működéséhez. Hozzátette, hogy „egy jó szakma útlevél a biztos jövőhöz, a kiszámítható megélhetéshez, a társadalmi elismertséghez”, majd szívből gratulált a versenyzőknek és felkészítőiknek.
Pölöskei Gáborné beszédében rámutatott arra, az agrárium területén különösen fontos, hogy a világban zajló változásokra jól reagáló szakembereket képezzenek. Kiemelte, ahhoz, hogy egy mesterséget jól műveljünk, ma már kellenek azok a különböző kompetenciák - az együttműködés, a kreativitás, a digitális tudás -, amelyek talán korábban nem voltak olyan fontosak. A helyettes államtitkár szerint ehhez változnia kellett a szakképzésnek, amely módszertanában és tartalmában is megújult négy évvel ezelőtt.
Bagdán Boglárka, az Agrárminisztérium duális agrárszakképzés fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa arról beszélt, hogy az Agrárminisztérium fontos feladata a vidéki térségek fejlesztése, az ott élő emberek életminőségének javítása, és feladata, hogy a vidéken élők az agrárágazatban találják meg saját és családjuk boldogulását. Magyarország természeti adottságai, a mezőgazdaság szerepe felbecsülhetetlen, ezért fontos szerep hárul az agráriumban a jövő generációjának nevelésére, különös tekintettel az agrároktatás területére. "A magyar mezőgazdaságban dolgozók sikere a magyar agrárium sikerét hozza magával, és a magas színvonalú szakmunkának rangja és becsülete van" - hangoztatta Bagdán Boglárka.
A vendégek az ünnepség részeként megtekinthették az Országházat, majd az esemény zárásaként állófogadás következett a Vadászteremben, ami lehetőséget adott kötetlen szakmai beszélgetésekre is.
NAK / Szakképzés