A munkacsoport a mezőgazdasági ágazatban a tudásátadás fejlesztésének kérdéseivel foglalkozik. Az ülés fő témája az AKIS-rendszer 2027-ig tartó periódusára tervezett feladatok megvalósítása, az operatív csoportok következő generációja, valamint a tanácsadók szerepe az AKIS -ben.
2024. március 21-én a találkozó online formában valósult meg. A résztvevő államok képviselői prezentálták az eddig elért eredményeket, a tanácsadók bevonására tett erőfeszítésekre fókuszáltan. Magyarország részéről az Agrárminisztérium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Agrárközigazgatási szervezet által, a magyar szaktanácsadási rendszerről összeállított anyag került bemutatásra.
Operatív csoportok következő generációja
KAP ST vonatkozó intézkedéseit bemutatva meghatározták az AKIS-t érintő feladatokat is. Ezek egyike a résztvevő tagállamok tanácsadóinak bevonása az operatív csoportokba. Az AKIS soron következő, 2023-tól 2027-ig tartó működési időszakára vonatkozó feladatokat különböző tematikus munkacsoportok készítik elő.
Továbbra is a fő célkitűzések között szerepel a szaktanácsadókból álló transznacionális operatív csoportok létre hozása. A résztvevő tanácsadók a hazai platformokon tudnák kamatoztatni az így megszerzett nemzetközi tapasztalatra építő tudást. Ehhez kapcsolódóan terveznek képzéseket megvalósítani, hogy kieszközöljék a leghatékonyabb információ áramlást, ezzel biztosítva a folyamatos és naprakész tudásátadást nemzetek között és országokon belül.
Hangsúlyozták, hogy több tanácsadó részvételére van szükség ahhoz, hogy tervezetten az adott időintervallumon belül megvalósuljanak a projektek.
Felhívták a tagállamok figyelmét, hogy a jövőben nem a meglévő tudományos tevékenységek köré fogják szervezni az operatív csoportokat, hanem a gazdálkodóknak eljuttatott hasznos információ mennyiségét kívánják növelni a szaktanácsadók által. Megállapították, hogy a kutatási partnerek túlságosan dominánssá váltak az utóbbi időben és így a gazdálkodók, erdészek inkább a kutatás alanyai, mint sem a kedvezményezettjei.
Hogyan lehet elérni a nehezen elérhető gazdálkodókat?
A résztvevők jelezték annak szükségességét, hogy a fiatal gazdálkodók bevonásával és azok képzésével növelni lehet a közvetlen információcsere általi szervezeti és egyéni fejlődést. Tehát, annak érdekében, hogy az AKIS a leghatékonyabban működhessen és megoldja mindazon felmerülő problémákat, amelyekkel a gazdálkodóknak kell szembenézniük, ahhoz be kell vonniuk a gazdálkodókat is a működési folyamatba, melynek elsődleges eszköze a tagállami szaktanácsadók bevonása. Ehhez kapcsolódóan az ülésen a résztvevő tagállamok már működő tanácsadói hálózatait mutatták be. E hálózatok prezentálása a jövőbeni célok megvalósítása érdekében nem csak a bizottság számára nyújt hasznos információt, hanem a tagállamok számára is.
Tanácsadók szerepe az AKIS-ben
Nemzetiközi tanácsadó hálózat létrehozását szorgalmazzák a vezetők. Az új rendszerbe beintegrált tanácsadók elsajátíthatják a szükséges tudást és innovációs ismereteket, melyeket továbbadhatnak adott ország mezőgazdasági szereplőinek. A végrehajtás terén operatív csoportokban gondolkodnak, de nyitottak más ötletekre is, így például cross-visitek megvalósítására.
A tervek között szerepel a tanácsadók rendszeres képzése és egy pártatlan nemzetközi tanácsadói nyilvántartás létrehozása. Mindezekre vonatkozóan kész programtervvel kíván előállni a szervezet. A tanácsadók széleskörű tudással rendelkeznek, ami arra ösztönzi a tagállamokat, hogy a KAP stratégiai terveinek jövőbeli módosításaiban erősítsék meg azon intézkedéseket, amelyek a hatékony és pártatlan tanácsadást támogatják.
NAK Szaktanácsadás / Czifra Marietta