BEKAPCSOLÁSI ADATOK
A 2024. szeptember 2. és szeptember 15. közötti időszak zivataros napjainak bemutatása a generátorok bekapcsolása és a meteorológia helyzet szempontjából.
A szeptember 2. és szeptember 15. közötti időszak időjárása rendkívül szélsőségesen alalakult. A kezdeti forró, száraz időjárást egy szokatlanul hideg és csapadékos periódus zárta le. Számos meleg-, hideg-, csapadék-, illetve szélrekord is megdőlt a két hét alatt, véget ért a hosszú ideje tartó aszály is. Szokatlan módon idén elmaradtak a heves zivatarokkal járó hőségzáró hidegfrontok, így a talajgenerátorok bekapcsolására az említett időszakban összesen csak 1 napon volt szükség.
Az érintett talajgenerátorok a jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra.
A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként hány órán át kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban (1. kép), illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek és mely területeket érintették (2. kép)
1. kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban szeptember 2. és szeptember 15. között
2. kép: Jégkárveszélyességi térkép szeptember 2. és szeptember 15. között.
METEOROLÓGIAI ADATOK
A kéthetes időszak első felében még forró, száraz időjárás volt jellemző, az aszály mértéke az ország nagy részén nagyfokú, vagy súlyos volt. Szeptember 3-án Kőrösszakálon 36.5°C-kal, szeptember 4-én Baján 36.2°C-kal dőlt meg a napi maximum hőmérsékleti rekord.
Szeptember 9-én gyökeres változás állt be az időjárásunkban, a kánikulának egy markáns hidegfront vetett véget. Nagy területen hullott jelentős – 10-25 mm-nyi – csapadék, az északnyugati országrészben 40 mm körüli mennyiség esett, enyhítve a hónapok óta tartó csapadékhiányt.
Szeptember 12-től több napon át hazánk és Közép-Európa időjárását a Boris névre elkeresztelt mediterrán ciklon alakította. A ciklon rendkívül komoly esőzéseket és áradásokat okozott szerte a régióban, amelynek hatására számos nyugati folyónkon és a Dunán is rekordközeli árhullámok indultak el. Jellemzően 40-70 mm eső hullott a ciklonból, de a nyugati országrészben 90-110 mm-t is mértek. Szeptember 14-én Bakonybél településen egy nap alatt 87,4 mm csapadék hullott, ami új napi csapadékösszeg rekordnak számít. Bár az esőzések hatására az aszály országszerte megszűnt, a ciklon sokfelé okozott jelentős károkat. Főként a viharossá fokozódó szél miatt, a Kab-hegyen 14-én 118,8 km/óra, 15-én pedig 131,4 km/óra maximális széllökéssel, új legmagasabb napi széllökés országos rekordok született.
A kéthetes időszakban a nagy hőségre szeptember 9-én érkező markáns hidegfront nem járt heves zivatarokkal, jégesővel, ahogy általában egy ilyen hőségzáró hidegfront esetén szokott történni. A hidegfront éjszaka érkezett meg, lassan mozgott, ám reggelre már lehűtötte a levegőt az országban. Mivel a hidegfront éjszaka érkezett, a nap nem tudta segíteni a feláramlást, így nem tudtak nagy magasságokba törő zivatarfelhők kialakulni a hűvösebb időben. Ennek köszönhetően heves zivatar helyett tartós, áztató eső érte el az országot.
Nemzetközi kitekintés
Szeptember 2-án nagy mennyiségű jéggel érkeztek a zivatarok Olaszországba (3-4. kép). Szeptember 2-án (5.kép) és 3-án (6.kép) Spanyolországban a heves zivatarokat nagyméretű jég kísérte. Szeptember 4-én Németországban (7.kép), szeptember 7-én Görögországban (9.kép), szeptember 6-án Horvátországban (10.kép) kísérte nagyobb mennyiségű jég a zivatarokat. Bulgáriában szeptember 6-án (8.kép) komoly károk keletkeztek a növénykultúrákban. Szeptember 8-án nagyobb méretű jégdarabok okoztak károkat Törökországban (11.kép).
3. kép: Szeptember 2-án nagy mennyiségű jéggel érkeztek a zivatarok Olaszországba
4. kép: Szeptember 2-án nagy mennyiségű jéggel érkeztek a zivatarok Olaszországba
5. kép: Szeptember 2-án Spanyolországban nagyobb méretű jégdarabok okoztak károkat a gyümölcsösökben
6. kép: Spanyolországban szeptember 3-án a heves zivatarokat nagy méretű jégdarabok kísérték
7. kép: Jégeső Németországban szeptember 4-én
8. kép: Bulgáriában szeptember 6-án komoly károk keletkeztek a növénykultúrákban
9. kép: Szeptember 7-én nagyobb mennyiségű jég hullott Görögországban
10. kép: Horvátországban nagyobb mennyiségű jég kísérte a zivatarokat szeptember 6-án
11. kép: Szeptember 8-án nagyobb méretű jégdarabok okoztak károkat Törökországban
Forrás: