A fejlődés mozgatórugói: interaktív innováció és hálózatosodás” címmel a NAK (Nemzeti Agrárgazdasági Kamara) és az AKI (Agrárközgazdasági Intézet) augusztus közepén tréninget szervezett mezőgazdasági szaktanácsadók, erdészeti szakirányítók, és AKIS (Agrártudás és Innovációs Rendszer) szereplők részvételével. A képzés az i2connect projekt keretében valósult meg, melynek fő célja az európai mezőgazdasági- és erdészeti innovációs folyamatok fellendítése.

A kétnapos tréning keretében egy igazán egyedülálló szakmai képzésen vehettek részt a szaktanácsadók, és AKIS szereplők. Az AKIS szereplők közül a kormányzat részéről az Agrárminisztériumot tudásátadást, innovációt, és digitalizációt koordináló szervezeti képviselte. Továbbá, az AKI Innovációt és Digitalizációt Támogató Egység (ITE), a NAK Zöld Támogató Egység (ZTE), a Herman Ottó Intézet (HOI), és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKI) vezető-szakértői vettek részt. A Dunaharasztiban tartott tréning alapja a közös gondolkodás és az interaktivitás volt, amelyet a résztvevői kör sokszínűsége tett igazán izgalmassá.

Az I2CONNECT projekt tréningje Dunaharasztiban

Forrás: AKI, Seprődi Adél

A résztvevők többsége mezőgazdasági szaktanácsadóként mindennapos kapcsolatban van a gazdálkodókkal, így hitelesen tudta megosztani a jelenlévőkkel az „életszagú”, gyakorlati példákat és problémákat, amelyre közösen keresték a megoldásokat. A tréning során a tudásmegosztással foglalkozó kutatók, agráregyetemi oktatók, valamint hazai és nemzetközi tapasztalattal rendelkező partnerek a mezőgazdaságot horizontálisan lefedő erős tudományos háttérrel, és az újításhoz való elköteleződéssel segítették a képzés magas minőségű megvalósulását.

A közös munka tematikus megalapozásaként a résztvevők gyakorlati példákon keresztül gyűjtötték össze,  hogy számukra mit jelent az interaktív innováció, továbbá azt, hogy mi lehet a szerepe a szaktanácsadóknak abban, hogy ez az új fogalom széles körben elterjedjen.

A tréning alapját a H2020-as I2CONNECT nemzetközi projekt eredményei, illetve az e projekt keretében elsajátított módszertan és eszközök nyújtották. Ezek az eszközök segítenek rendszerezni és átlátni a sokszereplős (multiactor), interaktív folyamatokat, amelyek egyre inkább a középpontba kerülnek a mezőgazdaságban.

A résztvevők olyan kérdésekre keresték a válaszokat, mint például:

  • Melyik szakaszában tart az adott innovációs folyamat, és ezt hogyan lehet a következő szakaszba átsegíteni? Ebben az “innovációs spirál” konkrét eseteken keresztül történő megismerése nyújtott segítséget. Mitől jó egy többszereplős közegben együtt dolgozni, amely motiváló, táplálja a kreativitást, és mitől válhat mindez olyanná, amely energiát ad, vagy éppen energiát vesz el a hálózatból, a hálózat szereplőitől.
  • Hol lehetnek elakadások az innovációs folyamat során, és azokat milyen módszerrel lehet feloldani? Mikor és hogyan lehet beavatkozni az adott folyamatba, és ki az, aki képes rá, akit az érintett szereplők elfogadnak? Milyen szerepe lehet ezekben a folyamatokban a szaktanácsadóknak, egyéb szereplőnek? A fenti kérdéseket a “közös alkotás háromszögemódszer alkalmazásával, konkrét eseten keresztül vitatták meg a résztvevők.

 

A “közös alkotás háromszöge” (co-creation) módszer elméleti és gyakorlati alkalmazása

Forrás: Jakab Ágnes (NAK) 

A “közös alkotás háromszöge” (co-creation) módszer elméleti és gyakorlati alkalmazása

Forrás: Jakab Ágnes (NAK)

A fent említett eszközök segítenek megérteni, hogy hogyan kapcsolódnak egymáshoz a résztvevők egy adott projektben vagy folyamatban a közös munka során, hozzájárulva az elakadások felismeréséhez.

Mindezek nem helyettesítik a megalapozott tervezést. Ebben nyújtott segítséget az ún. beavatkozási logikával foglalkozó interaktív blokk, amelynek keretében konkrét projektek megtervezésének logikai lépéseit ismerték meg a résztvevők: beazonosították a célokat, a tevékenységeket és az eredményeket mérő mutatókat is.

A visszajelzések alapján a kétnapos tréning mind a résztvevők, mind a trénerek számára rendkívül inspiráló volt. A csoport szerint azért, mert  konkrét gyakorlati példákon keresztül történt a kérdések közös megvitatása, amelyhez saját tapasztalatokon keresztül tudtak kapcsolódni a jelenlévők. A képzésen résztvevők szerint egyfajta rendszerező háttértudást, szemléletmódot kaptak és adtak át kollegáiknak, amely hasznos segítője lehet az innovációs együttműködések megalapozásának a KAP Stratégiai terv „Európai Innovációs Partnerség operatív csoportok támogatása” (EIP OCs) című pályázati felhívás közelgő meghirdetése okán.

A NAK I2CONNECT projekt eredményei tovább hasznosulnak az ATRACTISS című Horizon Europe nemzetközi projektben, amelyet az AKI ITE, mint konzorciumi partner visz tovább. Az ITE egyik fontos célja az interaktív innováció terjesztése a mezőgazdaságon belül, így a jövőben több hasonló felépítésű interaktív tréning meghirdetése várható.

Jakab Ágnes (NAK) és Magócs Krisztina (AKI)

Budapest, 2024. 08. 30.

 

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám