Cikkek
Az Agrár-környezetgazdálkodási program (AKG) felhívása alapján 2025. január 1.-től indul az új 5 éves kötelezettségvállalási időszak a feltételeknek megfelelő gazdálkodók számára. A részvétel érdekében a támogatási kérelmeket november 25-étől december 23-ig nyújthatják be a termelők a MÁK felületén elektronikus úton.
- Erdőgazdálkodás Kisokos magánerdő tulajdonosoknak - 8. Szívességi földhasználati jogon alapuló erdőgazdálkodás
Erdőtulajdonosoknak szóló cikksorozatunkat az erdőnek minősülő földek használati jog átruházási lehetőségeinek bemutatásával folytatjuk. Elsőként a szívességi földhasználati szerződés, illetve jogviszony feltételeit és tartalmát ismertetjük.
- Környezetgazdálkodás Tudnivalók az új AKG támogatási kérelemről_2. rész -Tematikus előíráscsoportok-
Induló cikkünkben ismertettük, hogy az új AKG pályázati kiírások esetében 2025. január 1.-től indul az 5 éves kötelezettségvállalási időszak a feltételeknek megfelelő gazdálkodók számára. A támogatási kérelmeket 2024. november 25 és 2024. december 23 közötti időszakban lehet benyújtani elektronikus úton a Magyar Államkincstár felületén.
Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 57/2024. számú közleménye az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című (KAP-RD20-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról.
Megjelent a KAP Nemzeti Irányító Hatóság 58/2024. számú közleménye az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések (AKG)” című (KAP-RD19a-1-24 kódszámú) felhívás módosításáról.
Ahogy korábbi cikkünkben jeleztük, az Európai Bizottság 2024. október 2. napján javasolta az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa részére az Erdőirtásmentes Termékek Rendelet (EUDR rendelet) végrehajtásának elhalasztását. Az Európai Parlament sajtóközleménye alapján az Európai Parlament 2024. november 14. napján 371 szavazattal 240 ellenében és 30 tartózkodás mellett elfogadta…
- Környezetgazdálkodás Téli legeltetés a gyepgazdálkodásban – terepi bemutatóval egybekötött szakmai program
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a GRASSLAND LIFE projekt partnereként örömmel hirdeti meg az első modellfarm látogatási programját, amely lehetőséget nyújt a gazdálkodóknak, hogy bepillantást nyerjenek a fenntartható gyepgazdálkodás gyakorlataiba.
A Magyar Biokultúra Szövetség 2024. november 16-án, szombaton rendezi meg a XXXIV. Biokultúra Napját a MOM Kulturális Központ Kupolatermében, ahová szeretettel várják a hazai ökológiai gazdálkodás és termékek iránt érdeklődőket.
Az új AKG pályázati kiírások esetében 2025. január 1.-től indul az új 5 éves kötelezettségvállalási időszak a feltételeknek megfelelő gazdálkodók számára. A támogatási kérelmeket 2024. november 25. és december 23. között elektronikus úton lehet benyújtani a MÁK felületén.
- Erdőgazdálkodás Szakmai nap Napkoron „Speciális szántóföldi hasznosítás: akác iparifa ültetvény” címmel
Kapcsolódva a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózatának 2024 őszi „Párbeszéd az erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók, szakmai vállalkozások jövőjéért” országos tájékoztató rendezvénysorozatához, Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében „Speciális szántóföldi hasznosítás: akác iparifa ültetvény” címmel az Agrárkamara szervezésében szakmai nap került megrendezésre 2024. október 30-án Napkoron.
- Erdőgazdálkodás Kisokos magánerdő tulajdonosoknak - 7. Társult erdőgazdálkodás lehetőségei: erdőbirtokossági társulat, polgári jogi társaság
Egy vagy több ingatlan tulajdonosai számára kézenfekvő hasznosítási lehetőség a társult erdőgazdálkodás erdőbirtokossági társulat keretei között. Ugyan a földhasználati szabályozás az erdő saját jogú használataként határozza meg, de a tartalmát tekintve szintén egyfajta társult erdőgazdálkodási lehetőség osztatlan közös tulajdonú ingatlan esetében a polgári jogi társaság is. Írásunkban ezeknek a lehetőségeknek…
- Zöld Támogató Egység Ismeretterjesztő programsorozat a természetvédelem és a gazdálkodás közös kérdéseiről – 2. előadás
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a LIFE IP GRASSLAND-HU integrált projekt közös előadás sorozatot indított. Csatlakozzon hozzánk a 8 részes ismeretterjesztő előadás sorozatunkra, ahol vezető szakértők osztják meg tudásukat a gazdálkodás különböző szegmenseit érintő természeti változásokról és gazdálkodás legfrissebb trendjeiről és technikáiról!
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele. A termelői beruházások számára jelentős pályázati lehetőségek voltak elérhetőek a Vidékfejlesztési Program keretei között, a lehetőség pedig az új támogatási ciklusban is a gazdálkodók rendelkezésére áll. Cél, hogy az öntözött területek nagysága a következő években is folyamatosan emelkedjen a termelésbiztonság…
- Erdőgazdálkodás Kisokos magánerdő tulajdonosoknak - 6. Többlethasználati megállapodáson alapuló erdőgazdálkodás
Cikksorozatunk korábbi írásához is kapcsolódva a tágabb értelemben vett tulajdonosi jogon folytatott erdőgazdálkodásnak azon esetét mutatjuk be, amikor az erdőtulajdonos az osztatlan közös tulajdonban álló erdőben többlethasználati megállapodással a tulajdoni hányadánál nagyobb arányú területrész használatára szerez jogot.
Meddig bírják még erdeink, és meddig tartanak ki az erdőgazdálkodók?
- Erdőgazdálkodás Változtak a mező- és erdőgazdálkodási tevékenységet érintő egyes vadgazdálkodási rendeletek
2024. október 31. napján kihirdetésre került az egyes vadgazdálkodással összefüggő miniszteri rendeletek módosításáról szóló 56/2024. (X.31.) AM rendelet (Módr.), mely többek között érinti a vad védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló 1996. évi LV. törvény végrehajtásának szabályairól szóló 79/2004. (V. 4.) FVM rendeletet (Vtv. vhr.).
- Erdőgazdálkodás Módosult a Széchenyi 2020 keretében megjelent „Erdősítés támogatása” című (VP5- 8.1.1-16 kódszámú) felhívás dokumentációja
2024. október 30-án megjelent a Széchenyi 2020 keretében meghirdetett „Erdősítés támogatása” című felhívás várva várt módosítása.
Az a megtiszteltetés érte a hazai LEADER helyi akciócsoportokat, hogy az Európai KAP-hálózat ARIA - Agricultural and Rural Inspiration Awards (helyi szinten megvalósított legzöldebb, legokosabb, társadalmilag legbefogadóbb, leginnovatívabb és legellenállóbb közös agrárpolitikai (KAP) projektek) díjának idei 24 döntőse között egy magyar kezdeményezés, a KÖSZI (Közép-dunántúli Szövetség az Ifjúságért) is szerepel!
- Környezetgazdálkodás Megjelent a vízvisszatartást és a talaj szervesszén-tartalmának megőrzésére szolgáló HMKÁ 2-es előírás
Új előírással bővült a Feltételesség szabályrendszere, megjelent a vízvisszatartást és a talaj szervesszén-tartalmának megőrzésére szolgáló HMKÁ 2-es előírás.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara kiadványt állított össze a „KAP-RD40-1-24 Fiatal erdők állománynevelésének támogatása” beavatkozásról. A 10 oldalas tájékoztató elsősorban az erdőgazdálkodóknak erdőtulajdonosoknak szól, de emellett hasznos információforrás az erdészeti szakembereknek – szakirányítóknak, szaktanácsadóknak – is.
- Zöld Támogató Egység Ismeretterjesztő programsorozat indul a természetvédelem és a gazdálkodás közös kérdéseiről
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság és a LIFE IP GRASSLAND-HU integrált projekt közös előadás sorozatot indít. Csatlakozzon hozzánk a 8 részes ismeretterjesztő előadás sorozatunkra, ahol vezető szakértők osztják meg tudásukat a gazdálkodás különböző szegmenseit érintő természeti változásokról és a gazdálkodás legfrissebb trendjeiről és technikáiról!
Önálló erdőgazdálkodási egység hasznosítására egy személyben jogosult tulajdonos e jogával úgy is élhet, hogy az erdészeti hatóságnál erdőgazdálkodóként bejelentkezve maga gazdálkodik. Ez a magánerdő legegyszerűbb és legkézenfekvőbb hasznosítási lehetősége.
- Erdőgazdálkodás Kisokos magánerdő tulajdonosoknak - 4. Közös tulajdonú erdők hasznosítása használati rend kialakításával
A használati megosztásra vonatkozó szabályozás azon alapszik, hogy közös tulajdon esetében minden tulajdonostárs jogosult a tulajdoni hányadára eső terület használatára vagy használatba adására. Ahhoz, hogy a tulajdonosok élni tudjanak ezen jogukkal, kötelesek minden tulajdonos számára kijelölni a tulajdoni hányaduknak megfelelő terület elhelyezkedését. Ezt nevezzük használati rendnek, amelyet használati megosztásról szóló…
- Környezetgazdálkodás Megjelent az új Ökológiai gazdálkodás támogatása (KAP-RD20-1-24) pályázati felhívás
A 2024. szeptember 17-én társadalmi egyeztetésre megjelent új ÖKO felhívás tervezetre számos észrevétel érkezett a KAP Nemzeti Irányító Hatósága felé, amelyek egy része átvezetésre és beépítésre került az október 22-én megjelent végleges pályázati felhívásba.
- Erdőgazdálkodás Kisokos magánerdő tulajdonosoknak - 3. A magánerdők földhasználati szabályozásának alapjai
A magánerdők földhasználati szabályozását több cikkben mutatjuk be, ezek közül most a tulajdonviszonyokról, a földhasznosítás területi alapegységéről, valamint az erdőgazdálkodói nyilvántartásba vételről lesz szó.
- Környezetgazdálkodás A KAP Nemzeti Irányító Hatóság 45/2024. és 16/2024. számú közleménye 4. számú, a forgatás nélküli talajművelés esetén használható növényvédő szer hatóanyagok listájának módosításáról
A „Forgatás nélküli talajművelés szántóterületen” gyakorlat során használható növényvédő szer hatóanyagok listája a következő melléklet szerint módosul a 2024-es kérelmezési évre vonatkozóan. A listához tartozik egy kiegészítő lista, mely tartalmazza, hogy az összesítő kultúrák alá mely alkultúrák tartoznak.
Termőföld tulajdonosaként szembesülhetünk azzal, hogy ingatlanunkon – habár annak művelési ága erre nem mindig utal – szórtan, kisebb-nagyobb csoportokban, sávokban, vagy akár a terület egészén fák találhatóak. Ha a területtel hosszabb ideje nem foglalkoztunk, vagy az öröklés útján került a tulajdonunkba és most szeretnénk valamilyen módon hasznosítani, akkor felmerül a…
- Erdőgazdálkodás Tájékoztató rendezvény és szakmai nap az Agrárkamara Erdészeti Szakértői Hálózatának szervezésében
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Erdészeti Szakértői Hálózata 2024 őszén „Párbeszéd az erdőtulajdonosok, erdőgazdálkodók, szakmai vállalkozások jövőjéért” címmel országos tájékoztató rendezvénysorozatot szervez. Az ennek keretében Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében erdőgazdálkodók, erdészeti szakirányítók számára megrendezésre kerülő esemény egyben szakmai nap is lesz.
- Környezetgazdálkodás Módosult az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetés” című (VP4-10.1.1-21 kódszámú) felhívás
2024. december 31. dátummal véget ér a VPAKG2021 kötelezettségvállalási időszak. Ehhez kapcsolódóan módosításra került a pályázati felhívás az ültetvény kivágások vonatkozásában.
- Erdőgazdálkodás Kisokos magánerdő tulajdonosoknak - 1. Erdőről, erdőhasznosításról, erdőgazdálkodásról közérthetően
1. A magán erdőgazdálkodás sokszor elfelejtett szereplői – az erdőtulajdonosok
2024. október 1-től kezdődően új, az eddigitől komplexebb jogszabályba épült a fás szárú növények védelmére vonatkozó szabályozás. A települési zöldinfrastruktúráról, a zöldfelületi tanúsítványról és a zöld védjegyről szóló 282/2024. (IX.30.) Korm. rendelet 2024. október 1.-től lépett hatályba, ezzel egyidejűleg a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008 (XII.30.) Korm. rendelet hatályát…
- Környezetgazdálkodás Közös érdekünk a hatékonyabb hulladékkezelés – Sikerrel zajlott a CSEBER konferencia
A mezőgazdaság növényvédőszer-göngyöleg kibocsátása éves szinten jelentős mennyiségű, ezért kiemelten fontos és példaértékű a Cseber Nonprofit Kft. elmúlt két évtizedes munkája. A CSEBER erőfeszítéseinek köszönhetően a hazai gazdatársadalom számára már szinte természetes, hogy a használt növényvédőszeres göngyölegeket az országszerte több mint 150 gyűjtőhely egyikére eljuttatják. Az elmúlt 21 év alatt…
„Gazdálkodjunk okosabban!” kisfilm sorozatunkban egy jól működő ökológiai gazdaság tapasztalatai alapján lépésről lépésre tekinthetjük át, hogy milyen elvek mentén, miként sikerülhet egy hagyományos gazdálkodónak áttérni a csökkentett, vagy inputanyag nélküli gazdálkodási gyakorlatokra. Kiemelt figyelemmel a talajéletre, a természet nyújtotta megoldások megismerésével és segítségével.
A NAK Erdészeti Szakértői Hálózatának 2024. őszi erdészeti tájékoztatási kampánya
- Környezetgazdálkodás Gazdálkodók és vadászok összefogása Zsanán: földhasználat-váltással az aszály és a vadkár ellen
A NAK Zöld Támogató Egység (NAK ZTE) szeptember 16-17-én a Zsanai Vadásztársaság meghívására terepbejáráson vett részt Zsana és környékén a hivatásos vadász kíséretében, aki egyben a terület vadgazdálkodásért felelős szakirányítója és vadkár kapcsolattartója is. A két napos bejárás célja az volt, hogy a térség gazdálkodóival személyesen konzultálva ösztönözzük őket a…
- Környezetgazdálkodás Megjelent a Kamara Natura 2000 mezőgazdasági területekhez kapcsolódó kompenzációs kifizetésekről szóló kiadványa
A kiadvány segítséget nyújt a gazdálkodóknak abban, hogy megfelelően tájékozódjanak a kifizetésekhez szükséges feltételekről és határidőkről.
- Erdőgazdálkodás Változott az „Országos Erdőállomány Adattárban erdőként nyilvántartott terület” jogi jelleg ingatlan-nyilvántartási bejegyzés felülvizsgálati lehetőségének időszaka
Az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény 2023. május 15-én kihirdetett új végrehajtási rendelete alapján az erdők ingatlan-nyilvántartási és erdészeti hatósági nyilvántartása, valamint a terület természetbeni állapota közötti összhang tovább növelhető azáltal, hogy a címben foglalt jogi jelleg alkalmazási köre csökken, és a kivezetések keretében a tulajdonos is kezdeményezheti a feljegyzés megalapozottságának felülvizsgálatát.
Az Európai Bizottság 2024. október 2. napján javasolta az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa részére az Erdőirtásmentes Termékek Rendelet (EUDR) végrehajtásának elhalasztását.
- Környezetgazdálkodás Még az eső se tudta elmosni a Kaposvári Állattenyésztési Napok Regeneratív Pavilonját!
Sikeresen lezajlott az első alkalommal megszervezett KÁN Regeneratív Pavilon rendezvény. Különleges, új színfoltja volt ez a nagymúltú rendezvénynek, ahol szakmai előadások, bemutatók és kóstolók várták az érdeklődőket. A résztvevők elégedetten távoztak, hiszen a rendezvény jócskán túlszárnyalta az előzetes várakozásokat. Történt mindez úgy, hogy a szombati napon még az időjárás sem…
- Erdőgazdálkodás Erdőgazdálkodók is élhetnek a KKV-k innovációs képességének támogatására kiírt GINOP pályázati lehetőséggel
Ezúton szeretnénk felhívni az erdőgazdálkodók, erdészeti vállalkozások figyelmét a Széchenyi Terv Plusz (2021-2027) keretében nemrég megjelent, a címben is jelzett KKV-k innovációs képességének támogatása (GINOP Plusz 2.1.3-24) megnevezésű pályázati felhívásra.
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX.13.) AM rendelet 68. § (4) bekezdése alapján megkezdi a „Külterületi utak fejlesztése” című (KAP-RD43-1-24 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetését.
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX.13.) AM rendelet 68. § (4) bekezdése alapján megkezdi az „Agrár-környezetgazdálkodási kifizetések” című (KAP-RD19-1-24 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetését.
Az Európai Fenntarthatósági Hét célja, hogy felhívja Európa polgárait az ENSZ tagállamok által elfogadott Fenntartható Fejlődési Célok megvalósítását támogató projektek elindítására, megvalósítására, események, találkozók szervezésére.
Idén a Kaposvári Állattenyésztési Napok (2024. szeptember 27-29.) új, izgalmas elemmel bővül, amely különösen fontos lehet mindazok számára, akik fenntartható és jövőbe mutató mezőgazdasági módszereket keresnek.
A Közös Agrárpolitika Irányító Hatósága a Közös Agrárpolitikából és a nemzeti költségvetésből biztosított agrártámogatások felhasználásának rendjéről szóló 54/2023. (IX.13.) AM rendelet 68. § (4) bekezdése alapján megkezdte az „Ökológiai gazdálkodás támogatása” című (KAP-RD20-1-24 kódszámú) pályázati felhívás tervezetének társadalmi egyeztetését.
- Erdőgazdálkodás Vadgazdálkodási pályázati kiírás, ami a vadászatra jogosultak mellett a földhasználókat, gazdálkodókat is érintheti
Megjelent az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) 2025/2026-os vadászati évre vonatkozó pályázati kiírása, melynek forrása az Országos Vadgazdálkodási Alap. A vadászatra jogosultak 500 millió forint összegig pályázhatnak a vadgazdálkodás feltételeinek és környezeti hatásainak javítása, a természeti erőforrások fenntarthatósága és klímaváltozáshoz való adaptációja érdekében.
A Talajtani Intézet 2023 során üzemi léptékű regeneratív kísérletet állított be saját kísérleti telepén, Nagyhörcsökön. A 4 ismétlésből és 4 kezelésből álló kísérletben beállításra került a hagyományos szántásos művelés, a forgatás nélküli művelés és a no-till technológiára épülő regeneratív művelés is. Utóbbiban két eltérő takarónövény keverék kerül tesztelésre a következő…
Mint ahogy arra 2023. november 15-én megjelent cikkünkben is felhívtuk a figyelmet, támogatásból létesített erdőtelepítések esetében csak a kötelezettségvállalási időszak alatt lehet igényelni fenntarthatóságot elősegítő alaptámogatást (BISS).
Szeptember hónapra is akad adminisztratív tennivalója a gazdálkodóknak, illetve bizonyos határidők betartására is ügyelni kell, melyekből néhányra az alábbiakban hívjuk fel a figyelmet.
A 2024. évi Egységes Kérelmek feldolgozása során, a kérelemben megadott adatok, a Területi Monitoring Rendszer megállapításai és helyszíni ellenőrzések figyelembevételével megtörténik a MePAR adatok aktualizálása.