Augusztusban tovább fokozódott a hőség, ami a július eleje óta tartó aszályhelyzetet kritikussá tette az ország nagy részén. Augusztusban a napi maximumhőmérséklet 23 napon haladta meg a 35 fokot, ami hatalmas károkat okozott a nyári növényekben országszerte. Ugyan egy-egy hidegfront színesítette a hónapot, ám ezek országosan számottevő esőt nem hoztak, csak 1-1 helyen hullott aszályt enyhítő csapadékmennyiség. Többször alakultak ki záporok, zivatarok is az országban, ugyanakkor a csapadék mennyiségében jelentős területi változékonyság mutatkozott. A legtöbb csapadék a Dunántúli, illetve Észak-középhegységi területeken hullott (20-80 mm), míg az Alföldön 20 mm alatt maradt a havi csapadékösszeg. Az aszályhelyzet csak néhol enyhült, de továbbra is nagyfokú vagy súlyos aszály jellemző az ország nagyobb részén.
Az augusztusban tapasztalt hőhullámokban számos melegrekord megdőlt. Összesen kilenc napon dőltek meg a rekordok, többször is rekordmelegek voltak az éjszakák, de a napi maximumhőmérsékletben is születtek új rekordok. A legmelegebb augusztus 13-án Kelebián volt, 40.7°C-os maximum hőmérsékletet regisztráltak a HungaroMet automatái.
Az idei nyár extrém melegnek számít, a július és augusztus hónapot is tartós, intenzív hőhullámok jellemezték. A 92 napból 78 napon haladta meg a 30 fokot és 43 napon a 35 fokot a napi maximumhőmérséklet. A 70-es években nyaranta átlagosan 27 napon haladta meg a napi maximumhőmérséklet a 30 fokot, míg a 2020-as években ez a szám már több mint duplája, közel 64 nap. A 70-es évek nyarához képest jelentősen nőtt a 35 fokot meghaladó maximum-hőmérsékletű napok száma is, míg régebben átlagosan 1 napon mértek az országban 35 fokot, ez a szám a 2020-as években már több mint 23 nap. A tartós hőséget és a szárazságot a hazai szántóföldi növények már képtelenek elviselni.
A nagy hőségre érkező gyenge hidegfrontok rendkívül jégveszélyes zivatarcellákat hoztak az ország 1-1 kis területén, de a hónapban lehullott csapadék mennyisége jelentősen elmaradt a sokéves átlagtól. Hasonlóan a szupercellákhoz, ilyen szélsőséges időjárási körülmények között is korlátozott a jégkármérséklő rendszer hatása, azonban a kevésbé extrém zivatarfelhők esetében a rendszernek köszönhetően csak kisebb méretű jég kísérte a zivatarokat az országban.
Idén augusztusban 22 napon alakultak ki zivatarok, ebből 18 napon alakult ki olyan zivatarfelhő, amelyből előfordulhatott volna jégeső, és 7 olyan nap volt, amikor a jégveszélyes zivatarfelhők olyan hőmérsékleti határt értek el, amelyből nagy méretű jégszemek hullhattak volna.
Lokálisan, rövid idő alatt lehulló nagymennyiségű csapadék többször is előfordult a hónap során: 26-án 60.7 mm eső hullott az átvonuló zivatarokból Karakón, míg 27-én Kakucson 65.9 mm esett. A fennálló aszályhelyzetben az ilyen jellegű csapadékesemények nem képesek érdemben enyhíteni az aszályt, hiszen az esővíz gyorsan elfolyik a száraz talajfelszínen anélkül, hogy mélyebbre jutna és hasznosulna a növények gyökereiben, tovább nehezítve a növények vízhiányát. Az egyenletes eloszlású, mérsékelt intenzitású esőzések sokkal hasznosabbak lennének a talaj és a növények számára.
A hónap nem csak Magyarországon, hanem Európában is extrém időjárási eseményeket hozott. Az ESWD adatbázis alapján az elmúlt 16 év időtávlatában 2024. augusztusában történt a második legtöbb jégbejelentés.
Források:
- https://www.eswd.eu/
- https://www.nak.hu/szolgaltatasok/jeger/107479-szelsoseges-idojarasi-jelensegek