BEKAPCSOLÁSI ADATOK
A 2024. augusztus 19. és szeptember 1. közötti időszak zivataros napjainak bemutatása a generátorok bekapcsolása és a meteorológia helyzet szempontjából.
Az augusztus 19. és szeptember 1. közötti időszakot forró és száraz időjárás jellemezte. Néha előfordultak záporok, zivatarok, felhőszakadások, amelyek helyenként enyhítették a július óta egyre kritikusabbá váló aszályhelyzetet, de így is az ország nagy területén nagyfokú vagy súlyos mértékű lett az aszály. A talajgenerátorok bekapcsolására az említett időszakban összesen 7 napon volt szükség.
Az érintett talajgenerátorok a jégveszélyes zivatarok érkezésének, kialakulásának megfelelően kerültek bekapcsolásra.
A következő térképeken látható, hogy a generátorokat vármegyénként hány órán át kellett átlagosan üzemeltetni a vizsgált időszakban (1. kép), illetve a kialakult zivatarok milyen mértékben voltak veszélyesek, illetve mely területeket érintették (2. kép).
1. kép: A generátorok átlagos bekapcsolási időtartama vármegyei bontásban, augusztus 19. és szeptember 1. között
2.kép: Jégkárveszélyességi térkép augusztus 19. és szeptember 1. között
METEOROLÓGIAI ADATOK
A kéthetes időszak első hetében forró, nedves szubtrópusi eredetű légtömegek töltötték ki a Kárpát-medencét. Elszórtan alakultak ki záporok, zivatarok az országban, amelyekből többnyire 1 mm és 30 mm közötti csapadékmennyiség hullott. Ezt követően meleg, száraz időjárás volt jellemző.
Augusztus 27-én éjjel egy sekély ciklon hatására nedves, labilis légtömegek érkeztek térségünkbe, a dunántúli területeken jelentős mennyiségű csapadék hullott a kialakuló zivatarokból, Zala és Somogy vármegyében 20-30 mm eső esett. A délutáni folyamán az északi országrészben és a Duna mentén pattantak ki jégveszélyes zivatarok. Több helyen felhőszakadással, jégesővel és viharos széllel együtt járó zivatar után utcák, kertek kerültek víz alá, fák és villanyoszlopok dőltek ki. A jégesővel érkező zivatarfelhők minden esetben, 14 000 méteres magasságokig tornyosultak. Ilyen extrém értékek esetében a jégkármérséklő rendszer sem tudja kivédeni teljesen a károkozó jég kialakulását. Balassagyarmaton egy légzuhatag okozott gondot, rövid idő alatt 44 mm-nyi eső hullott le. A nap folyamán a legtöbb csapadék Kakucson esett, 65,9 mm.
Nemzetközi kitekintés
Európában augusztus vége felé fordultak elő komolyabb jégveszélyes zivatarok. Augusztus 21-én Lengyelországban (3.kép) hullott nagyobb mennyiségű jég. Franciaországban augusztus 24-én (4-5.kép) és augusztus 30-án (11.kép) hullott nagyméretű jég a zivatarokból. Spanyolországba augusztus 25-én (6-7.kép) hatalmas méretű jegekkel érkeztek a zivatarok és okoztak károkat. Oroszországot augusztus 25-én (8-9.kép), Olaszországot augusztus 26-án (10.kép) és 28-án (12.kép) érintették nagyméretű jéggel kísért zivatarok.
3.kép: Augusztus 21-én Lengyelországban hullott nagyobb mennyiségű jég
4. kép: Augusztus 24-én nagyobb méretű jég hullott Franciaországban
5. kép: Franciaországban nagyobb méretű jégdarabok kísérték a zivatarokat augusztus 24-én
6. kép: Spanyolországban hatalmas méretű jegek estek augusztus 25-én
7. kép: Augusztus 25-én nagy károkat okozott a jégeső Spanyolországban
8. kép: Oroszországban nagy méretű jég okozott károkat a gépjárművekben augusztus 25-én
9. kép: Augusztus 25-én nagy méretű jég hullott Oroszországban
10. kép: Olaszországban nagy méretű jégdarabok kísérték a zivatarokat augusztus 26-án
11. kép: Franciaországban tojás méretű jég hullott augusztus 30-án
12. kép: Augusztus 28-án is nagyobb méretű jég esett Olaszországban
Forrás: