A falusi vendégasztal ÖVTJ rendszerébe történő besorolása során szembesülhetünk azzal a jelenséggel, hogy az említett tevékenység végzéséhez kapcsolódóan két ÖVTJ-kód használata is szóba jöhet, így jogosan felmerül a kérdés, hogy az ilyen szolgáltatást végző egyéni vállalkozók, illetve adószámos magánszemélyek, helyesen melyik kód alá tudják besorolni tevékenységüket. (Az ÖVTJ kódrendszere a TEÁOR-besoroláson alapul, az ÖVTJ hat számjegyéből az első négy számjegy a TEÁOR, az ötödik és hatodik számjegy pedig egy albontás, amely konkretizálja az adott tevékenységet.) Az egységes gyakorlat céljából a témában kikértük a Központi Statisztikai Hivatal szakmai álláspontját, amit alábbiakban részletezünk.
A 60/2023. AM rendelet 2. § 14. pontja szerint a falusi vendégasztal a kistermelő gazdaságának helyén falusias, tanyasias vagy vidéki környezetben, a hazai hagyományokhoz köthető, illetve helyi alapanyagokra épülő élelmiszerek és az elkészítésükhöz kapcsolódó tevékenységek nem rendszeres bemutatása, és az elkészített élelmiszerek felkínálása helyben fogyasztásra, valamint – az állatvágásból származó friss hús kivételével – értékesítése a falusi vendégasztal helyén.
Amennyiben a tevékenység célja a vendéglátás, a hagyományos élelmiszerek/ételek felszolgálása helyben fogyasztásra, illetve az ellenszolgáltatást az elfogyasztott étel után kapja a vendéglátó ügyfél, abban az esetben a tevékenység az ÖVTJ’24 562103 szerint falusi vendégasztal szolgáltatás tételbe tartozik. Ebben az esetben döntő jelleggel vendéglátói tevékenységen van a hangsúly. A hagyományos tevékenység bemutatása kiegészítő tevékenység, a bemutató külön tételként nem kerül számlázásra.
Amennyiben a tevékenység döntő célja a hagyományok és falusi élethez, környezethez, valamint munkakultúrához kapcsolódó tevékenységek bemutatása - az ügyfél a bemutatóért fizet, szórakoztatási jelleggel - abban az esetben a tevékenység az ÖVTJ 932905 szerint falusi élethez, környezethez és munkakultúrához kapcsolódó hagyományok, tevékenységek bemutatása tételbe tartozik. Ebben az esetben az élelmiszer felszolgálása kiegészítő tevékenységként, kóstoltatás jelleggel történik, külön tételként nem kerül számlázásra.
A termelő által előállított termékek értékesítése – felszolgálás nélkül - a 60/2023. AM rendelet 2. § 14. pontja szerinti falusi vendégasztal keretében az előállított termék típusa szerinti mezőgazdasági, illetve élelmiszergyártási kód alá tartozik.
Pl.: saját előállítású méz - 014902 Méhészet; saját előállítású kecskesajt - 105102 Tejtermék készítés (saját termelésű tehéntejből); saját sütésű kenyér - 107101 Kenyér, péksütemény és egyéb pékáru gyártása m.n.s.; saját előállítású lekvár - 103901 Egyéb gyümölcs-, zöldségfeldolgozás, -tartósítás m.n.s.)
Az agroturizmus keretében megvalósuló étkeztetési szolgáltatásokkal kapcsolatos adózási tudnivalók témakörében megjelent cikkünk elérhető ITT.
NAK / Dr. Buzás Tivadar