A kérdésre a választ a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (Fétv.) 8. §-ában találjuk. Az előírás 2025. július 1-ével módosult. Eddig a vételár megfizetésére három lehetőség volt: banki átutalás, ügyvédi letét vagy közjegyzői okiratba foglalt szerződés esetén, közjegyzői bizalmi őrzésbe helyezés.
Az Alaptörvény legutóbbi módosítása 2025. április 15-től mindenki számára biztosítja a készpénzzel történő fizetéshez való jogot, ennek megfelelően azt a föld adásvételi szerződéseknél a vételár megfizetésére vonatkozó előírásba is át kellett vezetni, ezért az egyes törvényeknek a készpénzhasználattal összefüggő módosításáról szóló 2025. évi LXII. törvény 6. §-a módosította a Fétv. 8. §-át, mely jelenleg úgy szól, hogy „a föld tulajdonának átruházása esetén a szerződésben szereplő ellenértéket banki átutalással vagy a (2) bekezdésben foglaltak szerint ügyvédi letét alkalmazásával vagy közjegyzői bizalmi őrzésbe helyezéssel kell teljesíteni. A szerződésben az ellenérték teljesítésének módját meg kell határozni. A felek ettől eltérő megállapodása semmis.” A Fétv. 8. § (2) bekezdése kifejti, hogy ügyvédi letét esetén az „ellenértéket készpénzben, letéti számlára történő befizetéssel vagy átutalással kell teljesíteni.” (Közjegyzői bizalmi őrzésbe helyezés esetén ugyanígy.)
A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy ha az eladó mindenképpen készpénzben szeretné megkapni a vételárat, akkor a vevő azt vagy készpénzben befizeti az ügyvédi letéti számlára vagy oda átutalja és majd az ügyvéd adja át készpénzben az eladónak.
Az ügyvédi tevékenységről szóló 2017. évi LXXVIII. törvény (Üttv.) 49. § (3) bekezdése egyébként általánosságban is előírja az ügyvédi letét kezelésére, hogy a kötelező legkisebb munkabér havi összegének kétszeresét meghaladó pénz letétje esetén azt kötelező letéti számlán kezelni. A Fétv. 8. § (2) bekezdése azonban bármely összegű, tehát az Üttv. 49. § (3) bekezdésében megjelölt limitet el nem érő vételárnál is ügyvédi letétbe helyezése esetére előírja a vevőnek, hogy azt az ügyvédi letéti számlára fizesse be vagy átutalja oda és majd az ügyvéd fogja a letéti számláról felvenni készpénzben és az eladónak átadni a vételár összegét.
NAK / Dr. Farkas Diana