Szeptember hónapra is akad adminisztratív tennivalója a gazdálkodóknak, illetve bizonyos határidők betartására is ügyelni kell, melyekből néhányra az alábbiakban hívjuk fel a figyelmet.
Az AÖP extenzív gyepek legalább évi egyszeri kaszálása gyakorlat keretében az extenzív gyep évi egyszeri kaszálását szeptember 30.-ig meg kell valósítani. Fontos ez a dátum, hiszen a TMR az idén már kifejezetten figyeli a kaszálások megvalósulásának tényét.
A Feltételesség esetében, ha a HMKÁ8 előírásban szereplő nem termelő tájképi elem és terület minimális arányának fenntartása keretében a mezőgazdasági üzem szántóterületének 4%-át ökológiai másodvetéssel tervezi a gazdálkodó, úgy azt október 1-ig a rendelet mellékletében szereplő legalább 2 faj keverékévek el kell vetni, s a vetés tényét 15 napon belül be kell jelenteni az EK felületre. Az ökológiai másodvetést legalább 60 napig a területen kell hagyni, de ha lehet maradjon tovább talajtakarónak is.
A hagyományos, vagy a zöldtrágyázási célú másodvetést november 30-ig kell elvégezni, de ügyeljünk arra, hogy az AKG zöldtrágyázást a zöldtrágya növény talajba dolgozása jelenti, melyet december 31-ig meg kell valósítani teljesítéshez.
Ugyancsak a Feltételesség ezen előírásához kapcsolódik az, hogy amennyiben a fenti 4 %-ot évelő nitrogénmegkötő növénnyel teljesíti a gazdálkodó, úgy annak a területen kell lennie szeptember 30-ig. Ugyanez a szeptember 30. időpont a Feltételességben még a talajtakarás (HMKÁ6) esetében is lényeges, hiszen ezen időpontig biztosítani kell a talaj takarását növény vagy tarló fennhagyásával, őszi vetéssel, másodvetéssel. Ettől eltérni csak az őszi vetés előtti 30 napban lehet annak érdekében, hogy a vetés előtti talajmunkák elvégzésre kerülhessenek.
Ez évben már a Feltételesség vetésváltás előírása kiváltható a terménydiverzifikációval is (HMKÁ7), mely esetben a növénytermesztés diverzifikációja tekintetében különböző növénykultúrák arányának kiszámítása során az a növény számít, amelyik május 1. - szeptember 30. között tovább a területen van.
Másik fontos dátum, hogy amennyiben az AKG/ÖKO ültetvény esetében kivágást és újratelepítést tervezünk, azt csak október 1. után tegyük meg – bár ez már általános szabály. A kivágás és újratelepítés tényét nem kell bejelenteni a Kincstár felé. Ültetvény kivágása és újratelepítése kizárólag a teljes KET-en lehetséges, továbbá lényeges, hogy a kivágott ültetvény és a még ebben az évben újratelepíteni kívánt ültetvény ültetvénycsoportja ne térjen el egymástól, mert az súlyos szankciót von maga után.
Aszály esetén a kárbejelentést ugyancsak szeptember 30-ig kell megtenni az MKR felületen. A kárenyhítési hozzájárulást szeptember 30-ig kell megfizetni az agrárkár-enyhítési szerv számlájára úgy, hogy azon a napon a befizetés már jóváírásra kerüljön.
Legyünk körültekintőek adminisztratív kötelezettségeink terén és figyeljünk a részletekre!
NAK / Sztahura Erzsébet