A Talajtani Intézet 2023 során üzemi léptékű regeneratív kísérletet állított be saját kísérleti telepén, Nagyhörcsökön. A 4 ismétlésből és 4 kezelésből álló kísérletben beállításra került a hagyományos szántásos művelés, a forgatás nélküli művelés és a no-till technológiára épülő regeneratív művelés is. Utóbbiban két eltérő takarónövény keverék kerül tesztelésre a következő években.
A Talajtani Kutatóintézet Fejér vármegyében két időpontban tart bemutató rendezvényt üzemi kísérleteik eredményéről. Az eseményen a regeneratív gazdálkodással kapcsolatos, az eddigi vizsgálatokon alapuló előadásokon kívül, terepi bemutató és helyszíni mérések, megfigyelések elvégzésének lehetősége nyújt széleskörű tájékoztatást az érdeklődők számára.
- Időpont: 2024. október 1. (kedd), 10:00-14:00
Helyszín: HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont, Talajtani Intézet Kísérleti Telepe, Sárhatvan
A részletes program a meghívóban olvasható.
- Időpont: 2024. október 8. (kedd), 10:00–14:00
Helyszín: HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont, Talajtani Intézet Kísérleti Telepe, Sárhatvan
A részletes program a meghívóban olvasható.
A regeneratív technológiák térnyerése felgyorsult az utóbbi években Magyarországon, annak ellenére, hogy pontos hatásmechanizmusuk, illetve az alkalmazásukkal elérhető hatás mértéke a talajtani társadalom részéről erősen vitatott. Az objektív értékelést megnehezíti, hogy a talajbolygatás minimalizálására, a sok fajból álló takarónövény keverékek alkalmazására és változatos vetésforgóra épülő regeneratív/talajmegújító gazdálkodás hatásaira vonatkozóan csak rendkívül kevés hazai kísérleti tapasztalat áll rendelkezésre. Látható ugyanakkor, hogy a technológiában rejlő potenciál jelentős, legyen szó akár a talajok szerves széntartalmának növeléséről, akár a talajdegradációs folyamatok megfékezéséről.
Az eseményekről szóló részletes tájékoztatás ITT elérhető.
NAK / Sztahura Erzsébet