A NAK Zöld Támogató Egység (NAK ZTE) szeptember 16-17-én a Zsanai Vadásztársaság meghívására terepbejáráson vett részt Zsana és környékén a hivatásos vadász kíséretében, aki egyben a terület vadgazdálkodásért felelős szakirányítója és vadkár kapcsolattartója is. A két napos bejárás célja az volt, hogy a térség gazdálkodóival személyesen konzultálva ösztönözzük őket a hamarosan induló KAP-RD21-RD22-1-24 Földhasználat váltást elősegítő beruházások pályázatban való részvételre, elsősorban a gyeptelepítést finanszírozó intézkedésekben.
A terepbejárás során meglátogattuk azokat a gazdálkodókat, akik az aszály miatt már így is komoly nehézségekkel küzdenek. Többek számára a helyzet annyira kilátástalan, hogy már fontolóra vették a jelenlegi termelésük feladását. Az említett KAP pályázat azonban kiváló lehetőséget kínál számukra, hogy folytathassák a gazdálkodást – csak egy kicsit más formában. Magától a gyeptelepítéstől leginkább azt reméljük, hogy elősegíti a talaj regenerálódását és közben megélhetési lehetőséget is biztosít az érintett gazdálkodóknak.
A Vadásztársaságnak is kiemelten fontos a gazdálkodók bevonása, hogy partnerek legyenek a gyeptelepítésben. Bár mindent megtesznek a vadállomány csökkentése érdekében, továbbra is jelentős anyagi terheket ró rájuk a vad által okozott károk megelőzése, elhárítása. A földhasználat-váltás nemcsak a gazdálkodók számára nyújtana új megélhetési lehetőségeket, hanem a Vadásztársaság számára is fontos előrelépést jelentene a vadkárok mérséklésében. Hogy mindezt elősegítse, a Zsanai Vt. már egyeztetéseket folytat vetőmagos cégekkel, hogy a gazdálkodók kedvezményes áron juthassanak hozzá speciálisan homoki talajra kifejlesztett vetőmagokhoz, vetőmag-keverékekhez. Az említett KAP támogatás által biztosított forrás, valamint a NAK ZTE és a Zsanai Vt. szakértői által közösen nyújtott segítség, szinte minden feltételt megteremt ahhoz, hogy a gazdálkodók el tudjanak indulni egy új, remélhetőleg jövedelmező irányba.
A személyes beszélgetések során a gazdálkodóknak lehetősége nyílt minden aggályukról beszélni, illetve kérdéseket feltenni a KAP felhívás részleteivel kapcsolatban. Úgy tapasztaltuk, hogy számos esetben sikerült felkelteni az érdeklődést, ezt mi sem mutatja jobban, minthogy az előzetes felmérésünk alapján a térségből nagyjából 150 hektárnyi szántófölddel terveznek részt venni a programban. Bízunk benne, hogy az erőfeszítéseinket siker koronázza, ezzel is segítve a fenntartható földhasználat térnyerését és a vadkárok csökkentésének közös céljait.
NAK / Gyenes Adrienn, Zsanai Vt. / Pálfiné Lábadi Anikó