Közös Agrárpolitika

A 2024. július 8. napján megjelent „Társadalmi vállalkozások fejlesztésének támogatása” című (KAP-RD50-1-24 kódszámú) pályázati felhívás az alábbiak szerint módosult:

  • Kiegészítésre került a felhívás 2.1. Kedvezményezettek köre című fejezet.

Eszerint a kedvezményezett olyan szociális - a szolidaritás elveinek érdekében - együttműködő közösség (konzorcium), amely legalább két taggal rendelkezik, és a tagok közül legalább egy hátrányos helyzetű célcsoporttal foglalkozó intézmény vagy szervezet.

Amennyiben a szociális farm a konzorcium hátrányos helyzetű célcsoporttal foglalkozó szervezete, ebben az esetben egy termelő bevonása is szükséges.

Továbbá a kiegészítés értelmében a konzorcium tagjainak egymástól függetlennek kell lenniük.

  • A 3.1.2.2. fejezetben meghatározott támogatott tevékenységek besorolása kiegészítésre, egyértelműsítésre került:

Választható, önállóan nem támogatható tevékenységek

1. A támogatásba bevont célcsoporttámogatására irányuló, kedvezményezett által megvalósítható tevékenységek:

a) a célcsoporthoz tartozó személyek segítésével foglalkozó személy alkalmazása;

b) mezőgazdasági tevékenység és szociális farmgazdálkodás végzéséhez szükséges tapasztalatok cseréje, átadása, pl. oktatási, képzési tevékenységek, szaktanácsadó bevonása;

c) diákok oktatási és nevelési célt szolgáló szemléletformáláshoz, sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztéséhez szükséges tárgyi eszközök, pl. tábla, írószer, székek, asztalok, projektor, televízió, laptop, mobiltelefon stb. beszerzése;

d) a célcsoport mezőgazdasági vagy feldolgozó tevékenységéhez szükséges tárgyi eszközök beszerzése;

e) a célcsoport fogadását, foglalkoztatását biztosító építmények, (ideértve: szociális helyiségek, fekete-fehér öltöző), továbbá az előállított termékek előkészítéséhez, tárolásához szükséges épületek, helyiségek kialakítása, építése, átalakítása, felújítása, bővítése, erre a célra szolgáló konténerek beszerzése;

f) az előállított termékek fogyasztók részére történő átadásához szükséges csomagolóanyag beszerzése;

g) legfeljebb 37 kW teljesítményű traktor, valamint a mezőgazdasági termeléshez szükséges művelőeszköz(ök) beszerzése;

h) pótkocsi, félpótkocsi beszerzése;

i) gyakorlati tapasztalatszerzést biztosító szakmai tanulmányutak, hálózatok létrejöttét, bővítését segítő workshopok és szakmai tanácsadás (pl. REL, Biotermelés stb).

2, Megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatása esetén megvalósítható tevékenységek:

a) a megváltozott munkaképességű munkavállaló akadálymentes foglalkoztatását biztosító körülmények megteremtése és a foglalkoztatásához szükséges helyiségek átalakítása;

b) a megváltozott munkaképességű munkavállaló segítésével foglalkozó személy alkalmazása, kizárólag a segítés ideje alatt, valamint a segítő személy képzése;

c) a megváltozott munkaképességű munkavállaló általi használatra alkalmassá tétel érdekében:

ca) meglévő berendezések átalakítása, újak beszerzése (ideértve: a megváltozott munkaképességű munkavállaló általi használatra alkalmas új eszközöket is: tárgyi eszközök, gépek beszerzését);

cb) az átalakított vagy segítség nyújtására alkalmas technológiai felszerelések beszerzése, szoftverek beszerzése és az újonnan beszerzett szoftver érvényesítése a megvalósítási idő tartalmáig;

d) a megváltozott munkaképességű munkavállaló munkahelyre és munkával kapcsolatos tevékenység helyszínére történő szállításához kapcsolódó tevékenységek;

e) a megváltozott munkaképességű munkavállaló rehabilitációjával kapcsolatos tevékenységek.

3. Védett foglalkoztatást biztosító kedvezményezett esetén közvetlenül a megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatásával összefüggésben megvalósítható tevékenységek:

a) termelőegység létrehozása, ideértve: annak építését, felújítását, bővítését, a termék előállításához, raktározásához szükséges eszközök, gépek beszerzését (erre a célra szolgáló konténerek telepítését), termelőegység üzembe helyezését, valamint

b) a termelőegység működésével kapcsolatos adminisztrációs és szállítási tevékenységek. Telepi infrastruktúra-fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek (lásd: Fogalomjegyzék): a telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelmi rendszer kiépítését, továbbá a telepi infrastruktúra megvalósítását, a felhívás 9.4. pontja alapján.

4. Szemléletformálási, oktatási, nevelési célú farmgyakorlatokat, a szociális farmgazdálkodás bemutatását szolgáló tevékenységek:

A célcsoport bevonását biztosító, a projekttervben megfogalmazott célok eléréséhez kapcsolódó, a művelet megismertetését, népszerűsítését, az együttműködés és az abban foglalt környezeti, oktatási, társadalmi célok és eredmények megosztását szolgáló, kereskedelmi marketingnek nem minősülő (vagyis konkrét terméket nem nevesítő, vásárlásra nem ösztönző) tevékenységek, pl.: honlap készítése, kiadványok, szóróanyagok nyomtatása, együttműködést bemutató rendezvények, képzések, bemutató üzemi programok, nyílt napok lebonyolítása.

5. Telepi infrastruktúra-fejlesztéssel kapcsolatos tevékenységek (lásd: Fogalomjegyzék): a telepen belül megvalósítandó infrastruktúra-fejlesztés, amely magában foglalja a vagyonvédelmi rendszer kiépítését, továbbá a telepi infrastruktúra megvalósítását, a felhívás 9.4. pontja alapján.

6. Immateriális javak beszerzéséhez kapcsolódó tevékenységek: szabadalmak, licencek, szerzői jogok és védjegyek vagy eljárások megszerzése.

  • A 3.3. fejezeten belül módosult a II. Hatósági engedélyeztetéssel, dokumentumokkal kapcsolatos elvárások és a III. A művelet tervezésével, megvalósításával kapcsolatos elvárások egyes részei.
  • Végül kiegészítésre került az 5.3. fejezet, amely alapján, ha a művelet megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatásához kapcsolódó tevékenységeket tartalmaz, abban az esetben megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatását a fenntartási időszakban is fenn kell tartani.

A támogatási kérelmek benyújtására 2024. november 19. napjától van lehetőség.

A pályázat részletei és a támogatási dokumentumok itt találhatók meg.

További információ a www.kap.gov.hu oldalon érhető el.

 

NAK / Tószegi-Faggyas Katalin

Címkék:

Kapcsolat

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

Székhely: 1115 Budapest, Bartók Béla út 105-113. (Bartók Udvar)

Adószám: 18399257-2-43

E-mail: ugyfelszolgalat@nak.hu

Zöld szám: +36 80 900 365

Személyes ügyfélfogadás

 

Falugazdász iroda elérhetősége

ŐSTERMELŐ, ŐCSG KERESŐ

Youtube

Facebook

LinkedIn

Instagram

X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
  • TagnyilvántartásTagnyilvántartásban szereplő adatok megtekintése, módosítás bejelentése.
  • Tagdíj ügyintézésTagdíjjal kapcsolatos ügyintézés, korrekciós felület, online fizetés, bizonylatok letöltése
  • Ügyfélszolgálati ügyekTagsággal, tagdíjjal kapcsolatos ügyek intézése, egyenleginformáció, illetve egyéb kérdések és kérések ami a tagságot érintik.
  • SzaktanácsadásSzaktanácsadói tevékenységgel kapcsolatos adatok megtekintése, módosítások kezdeményezése, akkreditált rendezvények listájának elérése.
  • Őstermelői/ ŐCSG nyilvántartással kapcsolatos ügyekAz őstermelők és az őstermelők családi gazdasága nyilvántartásba vételével, adatmódosítással, törléssel kapcsolatos ügyintézési elérhetőségek.
  • Családi mezőgazdasági társaságok nyilvántartásával kapcsolatos ügyintézésA családi mezőgazdasági társaságok minősítés kérelmezésének, adatmódosítás bejelentésének, minősítés törlésének ügyintézési elérhetősége.
  • Mezei őrszolgálatokElektronikus ügyintézés önkormányzatoknak a mezei őrszolgálatok nyilvántartásával és a fenntartásukhoz nyújtott állami hozzájárulás iránti kérelmek benyújtásához.
  • 1 ha alatti belterületi telkek mezőgazdasági művelésének igazolásaAz 1 hektár alatti, művelés alól kivett belterületi telkek szőlő, szántó, gyümölcsös, kert művelési ág szerinti megművelésének igazolása iránti kérelmek benyújtása elektronikus úton.
  • Duális képzőhelyek nyilvántartásba vételi kérelemA gazdálkodó szervezetek elektronikus úton is benyújthatják kérelmüket a duális képzőhelyek nyilvántartásába történő felvételükre.
  • Földművesek / Mezőgazdasági termelő szervezetekFöldműves nyilvántartásba vételhez igazolás kiállítása természetes személy esetében arról, hogy a természetes személy kérelmező a mezőgazdasági tevékenységet a kérelem benyújtását megelőző öt évből legalább három évben saját nevében és saját kockázatára folyamatosan folytatta, de az árbevétel - a három év alatt vagy ennek években meghatározott részében - azért maradt el, mert a mező-, erdőgazdasági célú beruházás még nem hasznosulhatott, illetőleg arról, hogy a szervezet legalább egy vezető tisztségviselője vagy a cégvezetője 3 éves üzemi gyakorlattal rendelkezik.
  • Kamarai meghatalmazásKamarai meghatalmazás létesítésének lehetősége az ügyfél számára elektronikus úton. A kamarai meghatalmazás alapján a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara eljárhat ügyfelei érdekében az agrártámogatásokkal kapcsolatos elektronikus ügyintézésben.
  • Okmányhitelesítés kérelemSzármazási bizonyítványok hitelesítése, kiadása, egyéb kereskedelmi dokumentumok láttamozása, valamint ezek nyilvántartása.
  • Szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzék pályázati űrlapjaPályázati lehetőség a szakmai ellenőrzési szakértői névjegyzékbe kerüléshez, az agrár duális képzőhelyek nyilvántartásba-vételénél szakértői feladatok ellátása érdekében.
  • Vizsgafelügyelői névjegyzékPályázat benyújtása a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által nyilvántartott viszgafelügyelői névjegyzékbe.
X

Válassza ki a kívánt ügyintézés típusát!

Felhívjunk tagjaink figyelmét, hogy ügyintéző felületünk átalakult. A részletekről érdeklődjön ITT.
X

E-ÜGYINTÉZÉS KAMARAI BELÉPÉS

...
Az e-Iroda felületre történő belépést követően tagságával és tagdíjával kapcsolatos ügyeket intézhet. Amennyiben szaktanácsadói tevékenységet végez, úgy a belépést követően tevékenységéhez kapcsolódó adatai is megjelennek.

Ha Ön még nem rendelkezik Kamarai nyilvántartási számmal, keresse fel ügyfélszolgálatunkat.

Hasznos tudnivalók az e-Iroda használatához


Lépjen be Kamarai nyilvántartási száma és jelszava megadásával!
Emlékezzen rám