A Kincstár számos tájékoztatójában, közleményében ismertette, hogy a támogatásokhoz kapcsolódó egyes előírások ellenőrzéséhez a Területi Monitoring Rendszert (TMR) alkalmazza. A TMR által feltárt esetleges ellentmondás tisztázása érdekében a gazdálkodóknak lehetősége van georeferált kép beküldésére a mobilGazda alkalmazáson keresztül. A mobilGazda alkalmazáson keresztül beküldött képek és a helyszíni ellenőrzésen vagy szemlén felvett adatok egymásnak való ellentmondása esetén a helyszíni ellenőrzés vagy szemle adatai az irányadóak.
Most csak az agrárkörnyezetgazdálkodásban (VP AKG) résztvevő gazdálkodókat érintő eseteket tekintjük át, de minden érintett ellenőrzési lehetőségről bővebb információt kaphatnak a 29/2024. (IV. 29.) számú Kincstár Közlemény mellékletéből.
VP AKG esetében az erózióérzékeny területeken – 12 % feletti lejtős területeket kell ezen érteni – nem megengedett a dohány, cukorrépa, takarmányrépa, burgonya, csicsóka termesztése. Továbbá számos szántó tematikus előíráscsoportban vetésszerkezeti előírások választható, vagy kötelező megtartása szükséges, így pl. a vetésszerkezetben legalább 15% szálas pillangós takarmánynövény, valamint legalább 5% zöldugar tartása.
A fenti esetekben a TMR az ellenőrzés során azonosítja a területen található növény hasznosítási kategóriáját, és jelzést ad, ha az igényelttől eltérő hasznosítási kategória jelenlétét állapítja meg.
A túzokvédelmi gyep, alföldi madárvédelmi gyep, hegy- és dombvidéki madárvédelmi gyep, nappali lepke védelmi gyep és belvíz érzékeny gyep földhasználati kategóriában részt vevő táblák esetében is az inváziós és termőhely-idegen növényfajok megtelepedését és terjedését meg kell akadályozni, mechanikus védekezéssel vagy speciális növényvédőszer-kijuttatással.
Ezen esetekben a TMR jelzést ad, ha a táblán gyomos felszínborítás jelenlétét érzékeli.
Az öntözés tiltása is megjelenik különösen a Magas Természeti Értékű Területeken történő gazdálkodás esetében.
Ha a táblát az Egységes Kérelmen nem jelölték meg öntözöttként, de a műholdas elemzések alapján az öntözés ténye mégis valószínűsíthető (a táblán jelen levő növényzet vegetációja az öntözött területek vegetációjához hasonlít), úgy a TMR erről jelzést ad és az egységes kérelmet módosítani kell, vagy fotóval igazolni azt, hogy a területen az előírásoknak megfelelően nem került sor öntözésre.
A kaszálás területi, illetve időbeni ellenőrzésére is sor kerül, hiszen az VPAKG gyepterületeket legeltetéssel, illetve kaszálással hasznosítani kell, azonban biodiverzitás megőrzése érdekében számos időbeni korlát is meghatározott.
A TMR jelzést ad, amennyiben a területen a jellemző kaszálási időszakban nem történik a területen kaszálásra utaló vegetációs változás, illetve jelzi a kaszálás megtörténtét.
A VPAKG a kaszálásra vonatkozóan a védett faj egyedének védelme érdekében speciális szabályokat is megfogalmaz. Így van ez pl. az MTÉT szántó földhasználati kategória, kék vércse védelmi előírások esetében is, ahol pl. 5 ha-nál nagyobb tábla esetén minden kaszálásnál, szárzúzásnál a táblát két egyenlő részre kell osztani, az első 50 % kaszálásának befejezését követően a másik 50% kaszálását/szárzúzását csak 10 nappal később lehet elkezdeni.
Ilyen esetekben a TMR jelzést ad arról is, hogy az előírt időintervallumon belül, vagy kívül történik a területen kaszálásra utaló, előírt területarányt meghaladó vegetációs változás.
Szántó tematikus előíráscsoportokban elvárt, hogy a kötelezettségvállalási időszak alatt legalább egy alkalommal zöldtrágyanövény termesztése vagy istállótrágya kijuttatása történjen.
A TMR az előírások által meghatározott véghatáridőhöz közel ad jelzést, amennyiben a zöldtrágya nem található meg a területen.
A nád aratása, és egyéb tevékenység végzése (különösen: szállítás, kihúzás) kizárólag december 1. és február 28. között engedélyezett.
A TMR jelzést ad, amennyiben az előírt időintervallumon kívül történik a terület kezelésére utaló vegetációs változás.
Fentiek szerint tehát ügyeljünk az általunk vállalt tematikus előíráscsoportokban meghatározott időintervallumok, térmértékek és termesztett kultúrákra vonatkozó előírások megtartására.
TMR tájékoztató levél nem számít előzetes kiértesítésnek, tehát nem jár szankcióval, azonban javasolt a levélben leírtak ellenőrzése az Egységes kérelemben is. Amennyiben indokolt pl. eltérő növénykultúra van ténylegesen a területen, úgy mielőbb javítsuk egységes kérelmünket. Amennyiben nem értünk egyet a megállapítással, úgy a MobilGazda alkalmazással készítsünk a megfelelő módon georeferált fényképet, s küldjük be azt a kérelmünkkel. Ha képkészítési feladatot kapunk, azt is célszerű a megadott időintervallumon belül megtenni. Ha lejárt a feladat, azt pótolhatjuk úgy, hogy saját részre készített fotónkat küldjük be kérelmünkkel. Célszerű mindezt megtenni, hisz ezáltal elkerülhetjük a helyszíni ellenőrzés általi időveszteséget.
További részleteket a MÁK honlapján az alábbi linken ismerhetnek meg:
https://www.mvh.allamkincstar.gov.hu/tamogatasok-listazo/-/tamogatas/15445682/tajekoztatok
NAK / Sztahura Erzsébet